Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Niepełnosprawni oczami polskich pracodawców
Z uwagi na fakt, że w naszym kraju przez wiele lat temat taki jak praca dla niepełnosprawnych należał do tabu, wiele osób wykreśliło ze swojej świadomości fakt, że jednak ci ludzie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Prawda jest taka, że mogą być tak efektywni w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych, jak osoba pełnosprawna.  W ostatnich latach coś zaczęło się zmieniać, pojawiły się nawet specjalne programy, które w pewien sposób pomagają niepełnosprawnym w znalezieniu odpowiedniej pracy dla siebie.


Przede wszystkim informują o niezbędnych świadczeniach do jakich takie osoby mają prawa, a tym samym o dodatkach do pensji jakie im przysługują. W dużej mierze korzystnym rozwiązaniem wydaje się również tutaj fakt, że jednak istnieje wiele kursów, z których taka osoba może skorzystać, a tym samym zwiększyć szanse właśnie na to, by znaleźć lepiej płatną pracę. Oczywiście istnieją zakłady pracy chronionej, jednak nawet tam dostanie się czasami graniczy z cudem.


Obecnie wszelkiego rodzaju organizacje zajmujące się właśnie tego typu możliwościami, jak i również szukaniem zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych stwierdzają, że jednak zwiększyła się liczba ofert na rynku. Dlatego jeśli ktoś jest niepełnosprawny, to również może znaleźć stałe zatrudnienie, jeśli oczywiście mimo wszystko poczuje się do tego zmotywowany. Prawda jest taka, że wielu pracodawców obawia się zatrudniać takie osoby, ponieważ boją się, że dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia na terenie zakładu. Z drugiej strony istnieje wiele firm, dla których takie osoby są wręcz skarbem, z uwagi na świadczenia i profity jakie można będzie uzyskać właśnie zatrudniając tych ludzi. Każda sytuacja pomimo wszystko ma swoje wady i zalety, właściwie nie ma idealnego wyjścia z tego. Prawdą jest, że właściwie każdy chce pracować na siebie, bez względu na to czy jest w pełni sprawny, czy jednak niepełnosprawny.


Koniecznie więc należy zainteresować się przeróżnego rodzaju świadczeniami jakie obecnie są możliwe do wzięcia. Być może w urzędzie pracy również będą w stanie pomóc w uzyskaniu lepszego wykształcenia, czy też pójściu na kurs, dzięki któremu zdobędziemy uprawnienia, zwiększające szanse na zdobycie lepiej płatnej pracy. Oczywiście należy mieć świadomość co do tego, że zawsze osobie niepełnosprawnej będzie ciężej w znalezieniu stałego zatrudnienia, z drugiej jednak strony należy mieć świadomość co do tego, że jeśli tylko komuś mocniej zależy, ciągle podnosi swoje kwalifikacje to oczywiście ma szansę na naprawdę dobrze płatną prace. Dlatego wiele zależy od samego pracownika, na jakiego typu warunki jest w stanie przystać oraz jakiego rodzaju praca właściwie go zainteresuje. Pracodawcy bywają różni, jednak wielu w ostatnim czasie zatrudnia osoby niepełnosprawne z uwagi na fakt, że dzięki temu mogą uzyskać różnego rodzaju profity. Warto jest zorientować się w sytuacji, jak i również sprawdzić jak to jest w naszej okolicy. W każdym czasie liczba ofert pracy jest ograniczona, na co również powinniśmy zwrócić swoją uwagę.


Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Życie-Inwalidy.pl