Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

Ile kosztuje badanie rezonansem magnetycznym?

 rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (MRI) to obecnie najlepsze badanie diagnostyczne dostępne na rynku usług medycznych, wykonywane w celu zobrazowania serca, nerek, wątroby, struktur kostnych, a także pomocne w diagnozowaniu choroby Alzheimera czy stwardnienia rozsianego. Ile kosztuje takie badanie?


Mimo wyższości rezonansu magnetycznego nad innymi metodami obrazowania, dostępność MRI wciąż jest mniejsza od oczekiwanej. Kolejki do badań w ramach NFZ często są długie, dlatego wielu pacjentów decyduje się na wykonanie badania prywatnie. Wyczerpujących informacji o kosztach oraz możliwości wykonania badania w jak najszybszym terminie, dostarcza serwis cenomed.pl.


Koszt badania MRI zależy m. in. od lokalizacji diagnozowanego obszaru ciała, konieczności użycia kontrastu czy zaplecza technologicznego placówki.


Najczęściej metodą MRI bada się: kręgosłup, mózg, stawy i narządy jamy brzusznej. Koszt rezonansu poszczególnych odcinków kręgosłupa -szyjnego bądź lędźwiowego - w Warszawie zaczyna się od 345 zł bez kontrastu i 495 zł z kontrastem. W Krakowie czy Toruniu najniższe ceny oscylują wokół kwoty 430 - 450 zł za badanie zwykłe i 560 - 600 zł za badanie z kontrastem. Rezonans całego kręgosłupa jest badaniem dostępnym w mniejszej ilości placówek, w Warszawie jest to koszt rzędu 1290 zł.


Obrazowanie stawu kolanowego kosztuje w Warszawie co najmniej 450 zł, ceny w Łodzi czy Bydgoszczy są minimalnie niższe. Droższe jest badanie stawu barkowego (ok. 600 zł w Warszawie, 480 zł w Krakowie).


Rezonans głowy można wykonać w Warszawie już od 345 zł, większość ośrodków proponuje cenę 420 - 480 zł. Badanie z kontrastem jest droższe o ok. 150 - 250 zł. W Gdańsku za MRI głowy zapłacimy co najmniej 440 zł, a we Wrocławiu - 450zł.


Uśredniony koszt badania MRI jamy brzusznej to ok. 500 - 550 zł. Z kolei, wciąż jeszcze rzadko wykonywana enterografia, diagnozująca zmiany zapalne ściany jelita cienkiego, dostępna jest w Warszawie za 800 zł.


Rezonans magnetyczny można też zrobić prywatnie w mniejszych miejscowościach. Na przykład w Konstancinie pod Warszawą za MR głowy bez kontrastu zapłacimy 340 zł, w Koszalinie nad morzem - 345 zł, w Ełku na Mazurach 505 zł, tyle samo w Nowym Tomyślu niedaleko Poznania.


Różnice w kosztach badania MRI, niekiedy znaczne, uwarunkowane są lokalizacją geograficzną ośrodków je wykonujących, a także parametrami technicznymi sprzętu oraz dostępnością najnowocześniejszego oprogramowania. Cenę warunkuje także badana okolica ciała, wymagająca różnej mocy aparatu. Warto porównać oferty poszczególnych placówek, uwzględniając zarówno panel proponowanych badań, jak i ich ceny.

artykuł sponsorowany