Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Ile kosztuje badanie rezonansem magnetycznym?

 rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (MRI) to obecnie najlepsze badanie diagnostyczne dostępne na rynku usług medycznych, wykonywane w celu zobrazowania serca, nerek, wątroby, struktur kostnych, a także pomocne w diagnozowaniu choroby Alzheimera czy stwardnienia rozsianego. Ile kosztuje takie badanie?


Mimo wyższości rezonansu magnetycznego nad innymi metodami obrazowania, dostępność MRI wciąż jest mniejsza od oczekiwanej. Kolejki do badań w ramach NFZ często są długie, dlatego wielu pacjentów decyduje się na wykonanie badania prywatnie. Wyczerpujących informacji o kosztach oraz możliwości wykonania badania w jak najszybszym terminie, dostarcza serwis cenomed.pl.


Koszt badania MRI zależy m. in. od lokalizacji diagnozowanego obszaru ciała, konieczności użycia kontrastu czy zaplecza technologicznego placówki.


Najczęściej metodą MRI bada się: kręgosłup, mózg, stawy i narządy jamy brzusznej. Koszt rezonansu poszczególnych odcinków kręgosłupa -szyjnego bądź lędźwiowego - w Warszawie zaczyna się od 345 zł bez kontrastu i 495 zł z kontrastem. W Krakowie czy Toruniu najniższe ceny oscylują wokół kwoty 430 - 450 zł za badanie zwykłe i 560 - 600 zł za badanie z kontrastem. Rezonans całego kręgosłupa jest badaniem dostępnym w mniejszej ilości placówek, w Warszawie jest to koszt rzędu 1290 zł.


Obrazowanie stawu kolanowego kosztuje w Warszawie co najmniej 450 zł, ceny w Łodzi czy Bydgoszczy są minimalnie niższe. Droższe jest badanie stawu barkowego (ok. 600 zł w Warszawie, 480 zł w Krakowie).


Rezonans głowy można wykonać w Warszawie już od 345 zł, większość ośrodków proponuje cenę 420 - 480 zł. Badanie z kontrastem jest droższe o ok. 150 - 250 zł. W Gdańsku za MRI głowy zapłacimy co najmniej 440 zł, a we Wrocławiu - 450zł.


Uśredniony koszt badania MRI jamy brzusznej to ok. 500 - 550 zł. Z kolei, wciąż jeszcze rzadko wykonywana enterografia, diagnozująca zmiany zapalne ściany jelita cienkiego, dostępna jest w Warszawie za 800 zł.


Rezonans magnetyczny można też zrobić prywatnie w mniejszych miejscowościach. Na przykład w Konstancinie pod Warszawą za MR głowy bez kontrastu zapłacimy 340 zł, w Koszalinie nad morzem - 345 zł, w Ełku na Mazurach 505 zł, tyle samo w Nowym Tomyślu niedaleko Poznania.


Różnice w kosztach badania MRI, niekiedy znaczne, uwarunkowane są lokalizacją geograficzną ośrodków je wykonujących, a także parametrami technicznymi sprzętu oraz dostępnością najnowocześniejszego oprogramowania. Cenę warunkuje także badana okolica ciała, wymagająca różnej mocy aparatu. Warto porównać oferty poszczególnych placówek, uwzględniając zarówno panel proponowanych badań, jak i ich ceny.

artykuł sponsorowany