Zdrowie z pól, łąk i lasów - podagrycznik pospolity

Dziś o roślinie, którą znają wszyscy, każdy się z nią spotkał, każdy ją widział. Rośnie wszędzie, więc trudno jej nie zauważyć. Zwłaszcza osoby, które mają działkę lub ogródek wiedzą, co to za roślinka, bo walczą z nią nieustannie. Ale czasami nie trzeba walczyć, a można ją wykorzystać, bo to roślinka niezwykła wbrew pozorom. Znasz nazwę „podagrycznik“? Nie? A może inną, taką jak: śnitka, giersz, kozia stopa, kurza stopa, diabelska stopa, krzemionka, ewangeliczka, barszcznica? A jeśli nawet nie znasz żadnej nazwy - to na pewno rozpoznasz na zdjęciu!

Hipertermia - nowoczesne wsparcie w leczeniu onkologicznym






W leczeniu przeciwnowotworowym do powszechnie stosowanych metod należą:  leczenie operacyjne, chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia oraz immunoterapia. Często, w celu osiągnięcia zadowalających skutków, wskazane sposoby łączy się ze sobą. Niezwykle duże znaczenie we wspomaganiu zwalczania nowotworów ma również hipertermia. 


Metodę wykonuje się w ośrodkach medycznych na całym świecie. W Polsce można skorzystać z usług Europejskiego Centrum Hipertermii Onkologicznej mającego swoje placówki w Warszawie i Katowicach (więcej informacji na http://echo-med24.pl/).


Hipertermia – co to jest?


 


Hipertermię stosuje się w celu przełamania systemu termoregulacji organizmu – temperatura tkanek zaczyna wykraczać poza dozwolony immunologicznie zakres (od 38°C do 42°C). Dokonuje się tego przy użyciu specjalistycznego sprzętu medycznego. Ta terapia jest niezwykle pomocna przede wszystkim w leczeniu onkologicznym (towarzyszy wtedy chemioterapii i radioterapii). Zmieniona temperatura tkanki nowotworowej skutkuje niedoborem tlenu i substancji odżywczych w jej obrębie. To z kolei może być przyczyną autodestrukcji guza (dzięki temu, że wysoka temperatura wpływa na zakwaszenie komórek oraz przeszkadza w komórkowej przemianie materii).

 

Zalety hipertermii


 


Jeszcze kilkanaście lat temu polscy lekarze podchodzili do hipertermii z dużą dozą ostrożności i sceptycyzmu. Nie była postrzegana wtedy przez nich jako stricte naukowa metoda lecznicza. Obecnie sposób postrzegania hipertermii znacznie się zmienił. Wpłynęły na to liczne badania naukowe, potwierdzające skuteczność leczenia onkologicznego.
Do zalet terapii hipertermią należą: zmniejszanie skutków ubocznych chemioterapii i radioterapii oraz intensyfikacja ich wpływu na komórki nowotworowe, działanie przeciwbólowe, obniżenie ryzyka powstawania przerzutów. Hipertermię charakteryzuje również brak skutków ubocznych terapii, bezbolesność, łatwość w dostosowaniu leczenia do potrzeb konkretnego pacjenta, podnoszenie jakości życia pacjenta, brak ograniczeń związanych z zaawansowanym stadium choroby,

 

Przebieg zabiegu

 

W Europejskim Centrum Hipertermii Onkologicznej zabiegi przeprowadzane są przez najlepszych lekarzy onkologów, przy użyciu nowoczesnej niemieckiej aparatury. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa, podczas zabiegu badane są najważniejsze parametry życiowe pacjenta: EKG, liczba oddechów, utlenienie i ciśnienie krwi, temperatura ciała pacjenta, temperatura w urządzeniu i czas trwania poszczególnych faz zabiegu. Całkowity czas zabiegu waha się od 3,5 do 4,5 godziny. Fazy zabiegu: nagrzewnie, retencja ciepła i wychładzanie.

artykuł sponsorowany