Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Książka "Gupiki na podwieczorek"

Gupiki na podwieczorek

 

 

Marika Cobbold

 

 

Wydawnictwo Amber 1996



Opis wydawcy:

"Amelii Lindsay wychowanej w atmosferze psychicznego terroru przez egocentryczną matkę, niełatwo odnaleźć się w dorosłym życiu. Refleksyjna, romantyczna natura i subtelna, wrażliwa osobowość nie pozwalają jej osiągnąć szczęścia i sukcesu w życiu, które rządzi się zupełnie innymi prawami. Krótkotrwały związek z Geraldem załamuje się...

To fascynująca historia, w której humor przeplata się z nostalgią, nadzieja ze zwątpieniem, poezja z rzeczywistością i gdzie serce, które pozornie szuka ukojenia, tak naprawdę oczekuje wciąż silniejszych wzruszeń..."

Dlaczego na blogu Opiekun Medyczny przedstawiam książkę, która zaliczana jest do gatunku romansu? Bo, czytając ją, zwróciłam uwagę na zupełnie innym wątek. Autorka porusza temat starości, opieki nad człowiekiem, który w pewnym wieku staje się zbędnym balastem dla rodziny. Poruszone są kwestie życia w domu opieki, problemów dotyczących nieradzenia sobie z własnym ciałem, które odmawia posłuszeństwa, a także kwestii moralnych dotyczących opieki nad starszymi ludźmi.

Myślę, że jak i ja - nie będziecie mogli oderwać się od tej książki od początku aż do zaskakującego zakończenia.



Komentarze