Osobowość unikająca – co warto o niej wiedzieć?

Zaburzenie osobowości unikającej to stan zdrowia psychicznego charakteryzujący się wszechobecnym wzorcem zahamowań społecznych i nadwrażliwością na negatywną ocenę. Osoby z tym zaburzeniem często doświadczają intensywnego lęku przed odrzuceniem, krytyką lub dezaprobatą, co prowadzi do znacznego upośledzenia w obszarach funkcjonowania społecznego, zawodowego i innych. Co warto wiedzieć o zaburzeniu osobowości unikającej?

Opiekun medyczny po angielsku

angielski-dla opiekunow


Angielski w praktyce opiekuna osób starszych, chorych i niepełnosprawnych

 

Anna W. Kierczak

 

 Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2014




Opis wydawcy:
"Książka-samouczek łączy w sobie cechy podręcznika szkolnego, rozmówek oraz słownika tematycznego. Zawiera zwroty, polecenia i pytania, które będą przydane w codziennej praktyce zawodowej opiekuna medycznego w porozumiewaniu się z pacjentem anglojęzycznym. Publikacja może być wykorzystana zarówno do nauczania języka pod kierunkiem nauczyciela, jak i do samodzielnej nauki.
Układ książki pozwala na szybkie nawiązanie komunikacji językowej. Indeks najważniejszych wyrażeń i czynności ułatwia wyszukanie potrzebnych angielskich słów i wyrażeń, a podana w nawiasach uproszczona transkrypcja fonetyczna umożliwia naukę ich wymowy.
Publikacja adresowana jest do osób kształcących się w zawodzie opiekuna medycznego oraz praktyków. Jest również napisana z myślą o wszystkich, którzy chcą podjąć pracę w krajach anglojęzycznych lub na co dzień, w życiu zawodowym, mają do czynienia z językiem angielskim z tej dziedziny i pragną usystematyzować oraz utrwalić dotychczas zdobytą wiedzę."

Nie jest to typowy podręcznik do nauki języka angielskiego. Bliżej mu do słownika tematycznego czy rozmówek. Z książki korzystać mogą osoby zarówno znające język, jak i zupełnie nie znające - w czym pomoże transkrypcja fonetyczna. Można znaleźć dużo słów i zwrotów, tych typowo związanych z wykonywanym zawodem, których nie spotkamy w innych, popularnych słownikach. Całość podzielona jest na 21 rozdziałów, z których każdy dotyczy innej dziedziny opieki nad pacjentem. Rozdziały podzielone na bardziej szczegółowe podrozdziały - ułatwia to szybkie znalezienie interesującego nas zagadnienia. Np. w części 6 "Asysta przy badaniu fizykalnym" znajdziemy podrozdziały: 
  • "Sprzęt używany przy badaniu fizykalnym",
  • "Przygotowanie podopiecznego do badania fizykalnego",
  • "Oznaki życia"
  • "Pomiary masy ciała i wzrostu podopiecznego".
Indeks na końcu książki pozwala na szybkie odnalezienie konkretnego hasła, a w Dodatku znajdziemy alfabet, liczebniki oraz słownictwo z zakresu anatomii człowieka.