Analiza pierwiastkowa włosa - co warto wiedzieć?

Badanie pierwiastkowe włosa jest reklamowane jako niezawodna metoda identyfikacji różnych chorób, niedoborów, nadmiarów pierwiastków oraz zatrucia metalami ciężkimi lub ksenobiotykami. Twierdzi się, że po przeprowadzeniu takiej analizy możliwe jest dostosowanie odpowiednich suplementów i innych często alternatywnych metod leczenia, które prowadzą do uzdrowienia pacjenta. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu oraz związanych z nim kontrowersjom.

Kryteria starzenia


Dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały - i ostatni etap - starość.

WHO za początek starość uznaje 60 rok życia. Wyróżnia trzy zasadnicze etapy starości:
  •  60 - 70 rok życia - wiek podeszły, tzw. wczesna starość
  •  76 - 90 rok życia - wiek starczy, tzw. późna starość
  •  od 90 roku życia - wiek sędziwy, tzw. długowieczność
Oprócz wieku metrykalnego istnieją jeszcze inne kryteria starzenia się: wiek biologiczny, psychiczny i społeczny.

Wiek biologiczny określa ogólna sprawność człowieka, na którą wpływają np. tryb życia, choroby - obecne i przebyte, warunki życia i pracy oraz uwarunkowania genetyczne.

Wiek psychiczny określa się na podstawie funkcji intelektualnych, sprawności narządów zmysłów czy też zdolności adaptacyjnych człowieka. Starzenie się - to obniżenie sprawności wymienionych zdolności.

Wiek społeczny – mówi o społecznej sytuacji człowieka Rola społeczna z biegiem lat ulega zmianom np. rola rodzica przekształca się w rolę dziadka lub babci.

Kryteria te nie są jednak zbyt precyzyjne. Każdy człowiek starzeje się indywidualnie. Babcią czy dziadkiem można przecież zostać w stosunkowo młodym wieku. Fizycznie również można być sprawnym do późnego wieku, zwłaszcza, że poszczególne narządy nie starzeją się jednocześnie. Podobnie wiek psychiczny - mało kto "czuje się" na swój wiek.