Mobbing - czym jest i jak się przed nim bronić

Mobbing to jeden z ważniejszych problemów społecznych współczesnego świata. Może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wykształcenia, pochodzenia, umiejętności, inteligencji, światopoglądu czy religii. Występuje w wielu miejscach: w szkołach różnego szczebla, zakładach pracy, począwszy od małych, prywatnych, a skończywszy na wielkich korporacjach, przedsiębiorstwach, w instytucjach, organizacjach – wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez pewien czas. Z różnych przyczyn dochodzi do  nękania przez osobę (lub grupę osób) drugiego człowieka (lub grupę ludzi). Nękanie to uderza w fundamentalne wartości konstytucyjne,  przede wszystkim w  nienaruszalną godność człowieka. Ze względu na pewną niejasność, czy określenie mobbingu ma zastosowanie tylko do stosunków w miejscach zatrudnienia, czy też odnosi się do stosunków w różnych grupach społecznych, skupiłam się na aspekcie występowania mobbingu zakładach pracy.

Starość. Przemyślenia.

stara kobieta

Prawie wszyscy znamy taką sytuację: na przystanek przyjeżdża autobus. Ludzie wchodzą i wychodzą jednocześnie. Nagle ktoś cię popycha z tyłu, taranuje, przywali reklamówką, poprawi laską.... To tylko stary człowiek. Ten który nie może później w tym autobusie postać 5 minut. Co jest grane? Złości cię to? Pewnie.

Przecież wszyscy wejdą, wszyscy się zmieszczą, tylko spokojnie, po kolei.... Gdy byłam dzieckiem i wsiadłam z babcią do autobusu - ona zachowywała się tak samo. Wstydziłam się za nią. Teraz wstydzę się tamtego wstydu. Stary człowiek czuję się bardzo mały i słaby. Boi się - ludzi większych i silniejszych. Stary człowiek czuje się niezauważalny. Boi się, że autobus odjedzie bez niego. Próbuje zaznaczyć swoją obecność, wywalczyć sobie miejsce wśród ludzi, bo często na co dzień jest pomijany, wykluczany, zapomniany. Nie zdaje sobie sobie sprawy z tego, że nie musi się uciekać do takich środków, jak przepychanie się itp. Życie go nauczyło, że już nie jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. I że musi walczyć - tak jak umie - żeby zaznaczyć swoją obecność, to, że też mu się coś należy. Smutne.

Stary człowiek - to trochę jak dziecko. Przyczyną takiego zachowania jest strach. Nie bronię i nie usprawiedliwiam. Lata pracy i życia na co dzień z osobami w podeszłym wieku pozwoliły mi na analizę i rozumienie.

Jakie jest Twoje zdanie?