Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw
- Pobierz link
- Inne aplikacje
Bardzo proszę o pomoc, zadanie dotyczące charakterystyka osoby starszej wieku starszego
OdpowiedzUsuńTo temat na bardzo rozbudowaną pracę, bo na starzenie się możemy patrzeć z różnych punktów widzenia, ale nie da się oddzielić spraw fizycznych od psychicznych i społecznych.
OdpowiedzUsuńRadzę przejrzeć dział na blogu poświęcony seniorom - można tam znaleźć wiele materiałów na ten temat.
W skrócie: charakterystyczne dla człowieka starego jest ograniczenie jego samodzielności w wielu aspektach, spadek wydolności organizmu, występujące zmiany inwolucyjne. Z tym wiążą się problemy zdrowotne, psychiczne (depresja) oraz funkcjonowania w społeczeństwie, zmniejsza zdolność przystosowywania się do zmian. Starzenie się dzielimy na zwyczajne, pomyślne i patologiczne, i każda grupa ma tu swoje cechy charakterystyczne.