Zdrowie z pól, łąk i lasów - brzoza

Dzisiaj święto Bożego Ciała. Przez miasta przeszły procesje, zatrzymując się przy każdym z czterech ołtarzy przystrojonych drzewkami brzozy. Wierni odłamywali gałązki: jedni malutkie, inni - całe wielkie gałęzie. Zawsze jest przy tym trochę zamieszania. Bo ludzie jak to ludzie - nie patrzą: trzeba zdobyć, zapolować i zanieść do domu. Po co ta brzoza? Brzozy w naszej kulturze mają od dawna symboliczne znaczenie. Wierzono, że brzozowe gałązki mają moc uzdrawiania, co w pewnym sensie jest prawdą, bo brzoza działa leczniczo. Miały też ochraniać domostwa przed burzą, gradem, złymi duchami, zapewniać urodzaj. Takie gałązki wkładano za wiszące na ścianach obrazy o treści religijnej ale też przystrajano stajnie i obory. Potem palono razem z palmami z Niedzieli Palmowej. Gałązki wtykano w ziemię na polach, aby dobrze obrodziła. W czerwcu aktywne były czarownice i to właśnie przed ich czarami brzoza miała chronić. Ale też te czarownice latały na brzozowych miotłach! Kiedyś istniała tradycja pośw

O bloguWg Marca Lalonde'a determinanty zdrowia to:

  Nasze zdrowie zależy w połowie (a nawet trochę więcej) od naszego stylu życia. Czyli od czegoś, na co mamy wpływ. Niech więc to będzie zdrowy styl życia, który pozwoli cieszyć się dobrym samopoczuciem, zapobiec groźnym chorobom: cukrzycy, chorobom układu krążenia i innym, być długo człowiekiem aktywnym i niezależnym.

  Zdrowie - to dobra kondycja fizyczna, ale także psychiczna. Dotyczy więc zarówno ciała jak i sfery emocjonalnej, społecznej, duchowej.

  Co to jest ten zdrowy styl życia? To przestrzeganie pewnych zasad dotyczących:

  odżywiania

  • czyli wyboru takiej diety, która jest dla mnie odpowiednia, dostarcza wszystkie potrzebne składniki, nie obciąża niepotrzebnie organizmu, zaopatruje w dostateczną ilość wody.

  aktywności fizycznej

  • ruch  jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka!

  sprawności psychicznej

  • m. in. poprzez zachowanie proporcji między pracą a wypoczynkiem, umiejętność radzenia sobie ze stresem, dbanie o odpowiednią ilość snu.

  Te tematy poruszam na blogu. Jeśli są dla Ciebie interesujące, jeśli dbasz o siebie, chcesz zachować zdrowie i sprawność na długo, jeśli chcesz mieć kontrolę nad swoim życiem - to zapraszam do

  • czytania
  • komentowania
  • konstruktywnego krytykowania
  • zadawania pytań 
  • dzielenia się swoimi przemyśleniami
  Blog w dużej części przeznaczony jest też dla opiekunów medycznych, słuchaczy tego kierunku oraz wszystkich, którzy opiekują się ludźmi chorymi, starszymi, niesamodzielnymi - i nie zawsze wiedzą jak sobie z tym poradzić. 

  Będzie mi przyjemnie gościć Cię jak najczęściej zarówno na blogu, jak i na FanPage oraz w innych mediach społecznościowych, które znajdziesz na dole tej strony oraz w zakładce Kontakt.  
  Wybierz interesujący artykuł "na skróty", klikając w Spis treści.


  Znajdź mnie:  


     facebook   twitter  pinterest   instagram     Napisz do mnie:
  Prawa autorskie:


  Większość tekstów zamieszczonych na tym blogu, a także logo, których jestem autorem:


  (opiekun medyczny)

  oraz
  (człowiek i zdrowie)  są moją własnością i zastrzegam sobie wyłączne prawo do ich wykorzystywania i publikacji.


  Kopiowanie i udostępnianie artykułów z bloga możliwe jest po podaniu pełnej nazwy i adresu źródła: https://www.opiekunowie.eu  Zdjęcia


  Zdjęcia własne lub zamieszczone na podstawie publicznej licencji Creative Commons CC0 ze stron:
  freeimages  
  unsplash 
  pixabay
  pexels
  morguefile

  Algorytmy  Algorytmy zabiegów higienicznych pochodzą z:
  • "Pielęgniarstwo 2 ćwiczenia" red. Wiesława Ciechaniewicz
  • "Procedury pielęgniarskie" red. Maria Kózka, Lucyna Płaszewska-Żywko
  • "Opiekun medyczny w praktyce" Elżbieta Szwałkiewicz
  • " Pracownia zabiegów higienicznych. Zbiór algorytmów higienicznych i pielęgnacyjnych" opr. Teresa Szulc
  • własne notatki 
  Czasami algorytmy różnią się między sobą jakimś szczegółem - zależy to też od wykładowcy, szkoły. Najlepiej kierować się programem szkoły, do której się uczęszcza.

  Uwaga!  Informacje zawarte na blogu opiekunowie.eu nie zastąpią wizyty u lekarza w realnym świecie. Mają charakter jedynie informacyjny i nie ponoszę odpowiedzialności za to, jak je wykorzystasz. Nie stawiam diagnoz, nie leczę, nie polegaj tylko na informacjach na blogu - poza nim są lekarze, skuteczna medycyna i cały realny świat!

  Nie odpowiadam za treści innych serwisów, do których kierują umieszczone na blogu linki.