10 lat i koniec Człowieka i Zdrowie na Facebooku!

Ponieważ Facebook usunął moje konto prywatne, nie mam już dostępu do FanPage bloga. Nie będą się więc tam pojawiały żadne nowe posty, a sam FanPage po prostu sobie będzie. Dziękuję wszystkim, którzy polubili, obserwatorom, osobom biorącym aktywny udział  w tworzeniu FanPage poprzez polubienia postów, komentarze, zadawane pytania i dyskusje.  Na razie nie myślę o reaktywacji tej strony - główny kanał bloga będzie teraz na Instagramie, jeszcze nie wiem, czy na starym koncie, czy powstanie nowe - na razie robię "porządki". O wszystkim będę informować w tym wpisie, który będę na bieżąco uzupełniać.  I tak właśnie "świętuję" dziesięciolecie bloga (powstał w październiku 2014 r.). Dla mnie jest to wyraźny znak, że czas na coś nowego, co zresztą już rozwijam, bo nieraz, żeby mieć miejsce na nową budowę - trzeba oczyścić teren! Niedługo zaproszę też Wszystkich do moich nowych projektów. A na razie widujemy się tu, na blogu :)

Przyczyny dny moczanowej


przyczyny-dny-moczanowej

Dna moczanowa nie bez powodu pojawia się u ludzi z konkretnymi cechami. Już dawno stwierdzono, że przypadki jej występowania są częstsze na terenach zurbanizowanych oraz w krajach, które mogą poszczycić się bogactwem. Co więcej, jest to przede wszystkim choroba dotykająca mężczyzn. Wbrew obiegowej opinii, oprócz przyczyn jej pojawiania się istotne są również czynniki ryzyka - bez nich możliwe jest, że dna moczanowa, choć odziedziczona, nie wystąpi u danego chorego.

Rodzaje dny moczanowej

 

Dna moczanowa występuje pod dwoma różnymi rodzajami, ze względu na charakter swojej obecności w organizmie pacjenta. Obecnie najbardziej rozpowszechniona jest dna moczanowa pierwotna, czyli taka, do której organizm ma naturalne skłonności, najczęściej dziedziczone od innych członków rodziny. Tego rodzaju dna moczanowa na początku nie objawia się jako ta konkretnie choroba. W pierwszych etapach życia obserwuje się przede hiperurykemię, czy zwiększony poziom kwasu moczowego obecny we krwi człowieka. To sprawia, że przy wystąpieniu konkretnych czynników ryzyka dochodzi do silnego rozwoju dny moczanowej.
Drugim rodzajem dny jest choroba, która rozwija się na skutek nabycia przez dorosłego człowieka. Zazwyczaj odpowiedzialne jest tutaj nieprawidłowe żywienie - zarówno duże spożywanie w codziennej diecie puryn, jak również stosowanie nieprawidłowych diet odchudzających, albo wręcz głodówek.
W niektórych przypadkach dna wtórna, nabyta, może być efektem silnego i agresywnego leczenia, np. naświetlania, jak również niektórych chorób. Szczególnie predysponowane do tego schorzenia są osoby, które przeszły czy przechodzą białaczkę, choroby nerek czy posiadają wady serca.

 

Jak tworzy się dna moczanowa

 

Objawy dny moczanowej pojawiają się dopiero, gdy poziom kwasu moczowego we krwi przez jakiś czas był wysoki. Hiperurykemia często jest schorzeniem genetycznym i wrodzonym, które dodatkowo nasila się na skutek nieprawidłowej, bogatej w puryny diety czy nałogów, które niszczą organizm. Kwas moczowy powinien być w większości wydzielany przez nerki i układ moczowy wraz z moczem, jednakże u chorych zostaje on zatrzymany we krwi. Krew nie posiada dobrych zdolności rozbijania i absorbowania kwasu moczowego, co z kolei sprawia, że kryształki kwasu osadzają się na stawach, wywołując zarówno typowe objawy bólowe dla zapalenia stawu, jak również dodatkowo guzki dnawe i dalsze powikłania.
Warto wiedzieć, że dna moczanowa powinna zawsze być szybko i sprawnie zdiagnozowana. Leczenie dny moczanowej nie przynosi efektów pod postacią pozbycia się choroby, jako że jest to schorzenie zupełnie nieuleczalne. Stosowanie jednak prawidłowego leczenia zmniejsza ataki dny oraz jej powikłania w całym organizmie.

 

Czynniki ryzyka dny moczanowej

 

Aby dna moczanowa wystąpiła w organizmie, nie wystarczy sama hiperurykemia - nawet u chorych z dużym poziomem kwasu moczowego podnosi ona skłonność do zachorowania jedynie o 4,5% rocznie. Wysoki poziom kwasu moczowego jest odpowiedzialny za pojawienie się mniej niż 10% przypadków choroby; za to za ponad 12% przypadków odpowiedzialny jest nieprawidłowy styl życia.
Do rozwoju dny moczanowej przyczyniają się wszystkie te posiłki, które są bogate w cukry oraz tłuszcze. Szczególnie substancje pochodzenia zwierzęcego są nieodpowiednie dla osób, które chorują z powodu hiperurykemii. Najwięcej przypadków choroby występuje u osób spożywających dużo tłustego nabiału i tłustych mięs, a także u tych, którzy mają skłonności do nadużywania alkoholu. Zamiast przygotowywać potrawy na tłuszczu warto je dusić czy gotować.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez redakcję portalu wyleczdnemoczanowa.pl - Dna moczanowa bez tajemnic - przyczyny, skutki oraz skuteczne metody na leczenie dny moczanowej.