10 lat i koniec Człowieka i Zdrowie na Facebooku!

Ponieważ Facebook usunął moje konto prywatne, nie mam już dostępu do FanPage bloga. Nie będą się więc tam pojawiały żadne nowe posty, a sam FanPage po prostu sobie będzie. Dziękuję wszystkim, którzy polubili, obserwatorom, osobom biorącym aktywny udział  w tworzeniu FanPage poprzez polubienia postów, komentarze, zadawane pytania i dyskusje.  Na razie nie myślę o reaktywacji tej strony - główny kanał bloga będzie teraz na Instagramie, jeszcze nie wiem, czy na starym koncie, czy powstanie nowe - na razie robię "porządki". O wszystkim będę informować w tym wpisie, który będę na bieżąco uzupełniać.  I tak właśnie "świętuję" dziesięciolecie bloga (powstał w październiku 2014 r.). Dla mnie jest to wyraźny znak, że czas na coś nowego, co zresztą już rozwijam, bo nieraz, żeby mieć miejsce na nową budowę - trzeba oczyścić teren! Niedługo zaproszę też Wszystkich do moich nowych projektów. A na razie widujemy się tu, na blogu :)

Jak uniknąć zatrucia grzybami?

zatrucie-grzybami

Wiemy, jak ważny jest ruch dla zdrowia. Uwielbiamy spacery, zwłaszcza po lesie. Często taki spacer można połączyć ze zbieraniem grzybów, a w tym roku jest ich bardzo dużo. Jajecznica z kurkami, smażone z cebulką, zupa grzybowa, grzybki marynowane.... Lubimy? Pewnie! Co do wartości odżywczej grzybów - zdania są podzielone. Najczęściej spotykamy się z opinią, że nie mają jej zbyt wiele, ale są też opracowania twierdzące, że grzyby są  bardzo wartościowym posiłkiem. Pozostawmy tę dyskusję naukowcom. Nawet jeśli zbieramy grzyby dla przyjemności i jemy ze względu na walory smakowe - to warto. Oczywiście z zachowaniem pewnych środków ostrożności, aby uniknąć zatrucia grzybami.


Jak zbierać grzyby?

 

  • Najważniejsza zasada: zbieramy tylko te, które znamy. Jeśli mamy choćby najmniejsze wątpliwości - nie zrywamy, chyba że mam możliwość  zasięgnięcia porady u "speca" od grzybów.
  • Stare grzyby też lepiej pozostawić w lesie - były już odwiedzane przez owady, które mogły pozostawić po sobie bakterie.
  • Po zbyt młodych grzybkach trudno rozpoznać gatunek, też ich więc lepiej nie ruszać.
  • Grzyby wchłaniają różne toksyczne substancje, metale ciężkie, więc nie zbieramy ich w pobliżu dróg.
  • Polizanie grzyba niekoniecznie jest dobrą metodą na sprawdzenie jego jadalności.
  • Do lasu idziemy z koszykiem. W foliowej torebce grzyby zaparzają się. Jadalnymi grzybami też można się zatruć, jeśli są popsute.
  • Najbardziej niebezpieczne grzyby w naszych lasach - to grzyby blaszkowate. Jeśli więc nie mamy pewności, nie zbierajmy żadnych blaszkowatych, a jedynie rurkowate (takie jak gąbka). Co prawda wśród nich też są grzyby niejadalne, ale nie ma śmiertelnie trujących.
  • Grzyby poddajemy obróbce od razu. Przechowywanie ich, nawet w lodówce, sprzyja powstawaniu w nich trujących substancji.
  • Grzyby jadalne w Polsce, niekoniecznie nadają się do jedzenia w innych państwach, zwłaszcza tych odległych (i odwrotnie).
  • Nie jemy surowych grzybów.
  • Nie podajemy grzybów dzieciom, osobom w podeszłym wieku i chorym. Grzyby są ciężkostrawne, więc sami też nie przejadajmy się nimi (zawierają dużo substancji chitynowych).
  • Nie kupujemy grzybów od przypadkowych sprzedawców, którzy nie posiadają certyfikatu

 

Grzyby dzielimy na:

 

  1. Jadalne - możemy je zbierać i zjadać
  2. Niejadalne - maja nieprzyjemny smak, zapach, zbyt twardy miąższ; po zjedzeniu możemy odczuć dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najbardziej znanym i demonizowanym grzybem niejadalnym jest goryczak żółciowy, nazywany szatanem. Jest on bardzo gorzki, psuje smak każdej potrawy, więc praktycznie nie da się go zjeść.
  3. Trujące - zawierają niebezpieczne substancje toksyczne.
Najbardziej niebezpieczny grzyb to muchomor sromotnikowy (obecnie: muchomor zielonawy). Jest śmiertelnie trujący. Zawiera toksyny, które są odporne na wysoką temperaturę, a swoje właściwości zachowują przez wiele lat. Do ciężkiego zatrucia prowadzącego do poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet śmierci, wystarczy zjedzenie ok. 50 g tego grzyba.
W przypadku zatrucia występują cztery fazy:

  1. pierwsza faza utajenia (6 - 12 godzin, a nawet do doby)
  2. zaburzenia jelitowo-żołądkowe: bóle brzucha, wymioty, ostra biegunka
  3. druga faza utajenia - pozorna poprawa samopoczucia, trwająca do ok. 24 godzin.
  4. faza wątrobowa:
    • uszkodzenie komórek wątroby
    • skaza krwotoczna
    • niewydolność nerek
    • śpiączka wątrobowa
    • zgon

 
jak-unikac-zatrucia-grzybami

 

Mity dotyczące rozpoznawania grzybów:

 

  1. Gorzki smak - muchomor sromotnikowy ma smak słodkawy.
  2. Sinienie po zerwaniu - tak zachowują się też grzyby jadalne.
  3. Skoro grzyb jest robaczywy lub są na nim ślimaki - to znaczy, że jest jadalny. Tak - dla robaków i  ślimaków, niekoniecznie dla człowieka.
  4. Cebula gotowana z grzybami trującymi nie musi czernieć.
  5. Srebrna łyżeczka zamoczona w potrawie, w której jest trujący grzyb - też nie.

Prawie każdy grzyb jadalny ma swojego "bliźniaka": niejadalnego lub trującego. Dlatego tak bardzo trzeba uważać podczas grzybobrania. Grzyb, na pierwszy rzut oka znany nam i dobry - przy dokładniejszych oględzinach może okazać się bardzo groźny. Np:

  • Kurka (pieprznik jadalny) - i lisówka pomarańczowa, mogąca wywołać silną biegunkę i wymioty.
  • Borowik ceglastopory - i borowik ponury. Oba sinieją po zerwaniu.
  • Borowik szlachetny - i goryczak żółciowy (czyli gorzki szatan)
  • Czubajka kania - i muchomor sromotnikowy.
  • Rydz - i wełnianka (lekko trująca, niektórzy twierdzą, że po długim gotowaniu można ją jeść, ale wolałabym nie sprawdzać)

Podsumowując te informacje: najważniejsze, abyśmy zbierali tylko te grzyby, które dobrze znamy, a do lasu wybieramy się z dobrym atlasem grzybów, np. takim:

http://www.ceneo.pl/737369#crid=86577&pid=10048
ATLAS GRZYBÓW >>

Znajdziemy w nim nie tylko szczegółowe opisy poszczególnych grzybów opatrzone dobrej jakości zdjęciami, ale też ciekawostki, fakty historyczne, informacje o grzybach, a nawet przepisy na potrawy z grzybów! Kilka screenów z książki:


Link do Atlasu grzybów jest linkiem afiliacyjnym.